Z dziećmi w drodze

W drodze do Włoch – kreatywna matematyka. Od godziny dwie małe dziewczynki (7 i 9 l) bawią się układaniem zadań matematyczno-logicznych. Posłuchajcie.

Było 10 sióstr. Ile ma lat ta, która jest młodsza o 5 lat od najstarszej, jeśli ta najstarsza ma 20 lat?
Każda z sióstr ma 5 zwierząt: kota, psa, królika, papugę i kanarka. Ile zwierząt mają razem?
Pewnego dnia przyszła czarownica i zabrała połowę zwierząt. Ile sióstr zostało bez zwierzat, jeśli zwierzęta były zabierane w kompletach?
Ze zwierząt, które zostały, jedno trafiło do taty, jedno do wujka, jedno do babci, jedno do cioci, jedno do mamy. Pozostałymi siostry podzieliły się znów po równo. Ile zwierząt ma teraz każda z sióstr?
Ciocia lubi tylko szare zwierzaki, babcia lubi tylko kolorowe zwierzaki, wujek lubi skakać i dostał pasujące zwierzę, tata ma alergie na koty, mama lubi chodzić na długie spacery. Kto ma jakiego zwierzaka?
Historia się rozwija, a droga do Włoch jest długa…

Podróże po Polsce i Europie są od lat wpisane w nasze życie. Wiele godzin w aucie może oznaczać nudę i marudzenie, a może być okazją do wspólnej zabawy, kreatywnie, bez sięgania po elektronikę. A największą radość i satysfakcję dają te gry, gdzie jest przestrzeń do samodzielnego tworzenia zasad i wątków, ponieważ budują poczucie siły i sprawczości.
Już wiesz, kto dostała jakiego zwierzaka i ile zwierząt mają razem siostry… ? 🙂

 

 

 

Posted by | View Post | View Group
Udostępnij:

Dodaj komentarz