Groch z kapustą

Groch z kapustą

Do tego dania wróciłam myślami z okazji przedświątecznych przygotowań. Strączki w diecie roślinnej są ważne, więc sięgajmy po znane z polskiej kuchni pomysły na ich przyrządzanie. W końcu nie tylko humusem człowiek żyje, a groch z kapustą nie tylko w grudniu można gotować…

Składniki:
25 dag grochu całego (niełuskany, jeśli chcemy, by zachował kształt lub łuskany, jeśli mamy go zamiar przecierać)
1/2 kg kapusty kwaszonej
kilka grzybków suszonych
2 średniej wielkości cebule
ziele angielskie, liść laurowy, kminek
1 łyżka majeranku
sól, pieprz do smaku
1 łyżka oleju rzepakowego od smażenia  i duszenia

Dzień wcześniej namoczyć na noc groch. Do grochu nalać wody z zapasem, żeby starczyła na gotowanie. Odlać wodę i ugotować groch w świeżej. Po odcedzeniu część grochu można rozetrzeć z odrobiną oleju, jeśli tak lubimy.
Namoczyć na 2 godz grzyby i ugotować do miękkości w tej samej wodzie. w której były moczone (ok 1 h). Odcedzić dokładnie, przestudzić i posiekać w paseczki kapelusze. Wodę z gotowania zostawić do dosmaczania. Uwaga na piasek na dnie – jest zawsze, choć by nie wiem, jak płukać grzyby.
Odcisnąć sok kapusty do kubeczka do odstawienia. Przepłukać krótko kapustę, jeśli bardzo kwaśna, ale lepiej, żeby miała swój wyraźny smak. Odcisnąć ponownie i drobno posiekać. Zalać małą ilością gorącej wody z łyżką oleju, dodać kminek, liść laurowy i ziele angielskie. Zagotować pod przykryciem, odkryć na moment i gotować jeszcze ok 50 min pod przykryciem na wolnym ogniu.

Cebulę drobno posiekać i podsmażyć na oleju, ew wymieszać z odrobiną mąki..
W jednym garnku połączyć cebulę, kapustę i grzyby. Zagotować i dusić razem około 20 min. Ewentualnie podlewać wodą z gotowania grzybów lub kwasem odciśniętym z kapusty.
Dodać ugotowany i ew częściowo przetarty groch, majeranek i przyprawić solą i pieprzem. Dusić jeszcze 10-20 min.
W niektórych domach pilnuje się, aby groch nie był rozgotowany i poszczególne ziarna grochu miały swój kształt. Ja lubię, jak przynajmniej część grochu jest przetarta – tak to pamiętam z kuchni Babci i Mamy. Uwielbiałam to danie jako dziecko, a był szczególne i wyczekiwane, ponieważ w tej formie zjawiała się na stole tylko raz w roku w Wigilię.

 

 

Posted by | View Post | View Group
Udostępnij:

Dodaj komentarz